Home » Wydarzenia » Dzień Darwina w Poznaniu (sobota, 13 II 2016)

Archiwum

Dzień Darwina w Poznaniu (sobota, 13 II 2016)

Polskie Towarzystwo Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE), we współpracy z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk (PTPN) serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w po raz pierwszy organizowanych w Poznaniu obchodach Dnia Darwina.
Dzień Darwina to święto dla uczczenia rocznicy urodzin angielskiego przyrodnika, twórcy teorii ewolucji – Karola Darwina (ur. 12 lutego 1809 r.). Jego organizatorzy starają się popularyzować nauki ścisłe i przyrodnicze w powiązaniu z naukami humanistycznymi i sztuką, promując interdyscyplinarne podejście.
Podczas poznańskich obchodów chcielibyśmy zwrócić uwagę na niektóre elementy koncepcji darwinowskiej w kontekście ewolucji człowieka i przyjrzeć się mniej dostrzeganym, ale dzisiaj niezwykle istotnym aspektom oddziaływania myśli darwinowskiej w naukach społecznych. W trakcie spotkania przypomniane zostaną też ważne, a zapomniane szczegóły dotyczące wczesnego odbioru darwinizmu w Polsce, związane, poprzez Karola Libelta, z dziejami PTPN.
Elementem obchodów będzie: (1) ekspozycja druków ze zbiorów Biblioteki PTPN, ukazujących dyskusje wokół koncepcji Darwina w Poznaniu u schyłku XIX wieku, (2) wystawa odlewów czaszek przodków człowieka z kolekcji Instytutu Antropologii UAM i prywatnych zbiorów jednego z prelegentów (KAK) oraz (3) wernisaż poznańskiej artystki Diany Lelonek, wykorzystującej w swoich pracach wątki ewolucyjne.
Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje poznański „Czas Kultury”, który w 2009 r., w 200. rocznicę urodzin Karola Darwina i – jednocześnie – 150. rocznicę publikacji O powstawaniu gatunków (1859), wydał specjalny numer czasopisma (no. 152).
Program obchodów:
13.00 Otwarcie (dr hab. J. Wiewiorowski)
13.10–13.30 Mgr Jakub Linetty, Karol Libelt i recepcja myśli darwinowskiej w Poznaniu XIX wieku
13.40–14.10 Prof. UAM, dr hab. Katarzyna A. Kaszycka, O pochodzeniu człowieka. Jak należy rozumieć stwierdzenie, że „człowiek pochodzi od małpy”
14.10–14.40 Przerwa kawowa; ekspozycja, wystawa, wernisaż
14.40–15.10 Dr hab. Krzysztof Kościński, Postrzeganie atrakcyjności fizycznej jako przystosowanie ewolucyjne
15.20–15.50 Dr hab. Piotr Przybysz, O pochodzeniu zmysłu estetycznego. Co współczesne neuroestetyczne koncepcje sztuki zawdzięczają Darwinowi?
16.00–16.30 Dr hab. Justyn Piskorski, Przyczyny wewnątrzrodzinnych zabójstw dzieci w świetle psychologii ewolucyjnej
W Poznaniu obchody Dnia Darwinaodbędą się w siedzibie PTPN – Sala Posiedzeń – ul. Mielżyńskiego 27/29 (wejście od podwórza).